Tel: 0212 8014334 info@ddesign.com.tr
 

G20 Turkey 2015

Posted by ddesign in Case Study | 0 comments

Aralık 2014 itibariyle G20 dönem başkanlığını Türkiye’nin üstlenmesi ile D Design olarak ülkemizi dünyadaki en önemli uluslararası platformlardan birinde başarı ile temsil etmek için 1 yıl süreyle hızlı ve etkili teknik çözümler ürettik. Özellikle Liderler Zirvesi de dahil olmak üzere gerçekleşen kırkaltı G20 toplantısının, kayıt işlemlerinin başarıyla yürütülmesi için yazılım departmanımız tarafından hazırlanan Akreditasyon sistemini hizmete sunduk. Kayıt işleminde toplanan veriler,  raporlama sisteminde işlenerek yetkililer ile paylaşıldı. Toplantıların gerçekleşeceği alanlarda, kullanılan görsel materyaller grafik departmanımız tarafından hazırlanan kurumsal kimlik kılavuzunun takip edilmesi ile başarılı şekilde uygulanmıştır.

Dönem başkanlığı süresince kullanılan G20 logosu, firmamız tarafından hazırlanmıştır. Bununla beraber hazırlamış olduğumuz kurumsal kimlik kılavuzu, etkinlikler süresince kullanılan  tüm basılı ve dijital materyaller için referans olmuştur.

G20 gündemini, içeriklerini, alınan kararları, yaklaşmakta olan toplantıları ve duyuruların paylaşımı dönem başkanlığı süresince web ekibimiz tarafından oluşturulan, güncellenen ve yönetilen web sitesi üzerinden gerçekleşmiştir. Bununla birlikte çeşitli paylaşımlar ve duyurular, sosyal medya ekibimiz tarafından G20 sosyal medya hesaplarında başarılı ve etkin bir şekilde yürütülmüştür. Kayıt süresince; hem ülkemizden hem yurtdışından gelen katılımcılara daha iyi destek verebilmek için oluşturulan Helpdesk 7/24 hizmet vererek, gelen talepleri değerlendirmiş olup, gerekli yönlendirmeleri yapmış ve teknik destek sağlamıştır.

Liderler Zirvesi, gerek üst düzey devlet görevlilerin katılımı gerekse güvenlik önlemleri nedeniyle RFID sistemlerinin kullanılmasını bir zorunluluk haline getirmiştir. G20 Liderler Zirvesi’nin yapıldığı üst düzey güvenlikli alan içerisine girecek olan yaklaşık 60.000 katılımcının elektronik kontrol sisteminden geçmeleri sağlanmış ve böylelikle yetkisi olmayan kişilerin alana girmelerini engellenmiştir.

Uygulanan teknik çözüm ve fonksiyonları: Elektronik kontrol sistemi için RFID teknolojisi kullanılmaya karar verildi. Güvenli alana girecek olan kişilere verilen resimli yaka kartlarında, RFID plastik kartlar kullanıldı.  Zebra ZXP7 printerdan basılan RFID plastik yaka kartların üzerine ayrıca özel hologram uygulaması yapıldı.

Plastik kartlar verildiği kişilerin kimlik bilgileri ve resimlerine eşleştirilerek tanımlamaları yapıldı. Geçiş noktalarında kullanılmak üzere toplamda 20 adet. olmak üzere özel RFID geçiş kapıları tasarlandı ve üretimi yapıldı. Kapıların içerisine Impinj Xportal ürünleri yapılan kalibrasyon çalışmalarının ardından, en üst performans sağlayacak şekliyle monte edildi. Tüm sistemin kontrolünü sağlamak için 3 farklı modülden oluşan RFID Access Control System yazılımı firmamız tarafından hazırlandı.

Yazılımın birinci modülü, event management veritabanında bulunan kişi kayıtlarının RFID plastik yaka kartlarına basılmasını sağlamaktadır. İkinci modül basılan yaka kartlarının kişilerle eşleştirilmesini sağlayan “matching” modülüdür. Yazılımın üçüncü modülü tüm RFID kapılarını online olarak denetleyen ve onlardan gelen bilgileri veritabanıyla anlık olarak karşılaştırmaktadır. 1 ms altında gerçekleşen bu işlemde kişi bir kapıdan geçiş yaptıktan sonra kapının üzerinde bulunan monitörde o kişinin adı, soyadı, ülkesi ve fotoğrafı gösterilmiştir. Kapılarda bulunan güvenlik güçleri bu ekranlardan giriş yapan kişinin doğru kişi olup olmadığını ve o alana giriş hakkının olup olmadığını rahatlıkla tespit etmişlerdir.

Ayrıca olası bir teknik problem için backup olarak Ugrook rfid okuyucular da hazırda bulundurulmuştur. ipad üzerinde geliştirdiğimiz bir uygulama  ile aynı kapılarda olduğu gibi Ugrook ile okutulan yaka kartı bilgilerinin ipad ekranına çıkması sağlanmıştır.

Alınan sonuç (başarı): RFID access control sistemi 7 gün boyunca günde 24 saat aralıksız çalışmış olup toplamda 20 noktada kullanılmıştır. G20 üyesi ve gözlemcisi olan toplam 32 ülkenin devlet başkanları, bakanları, üst düzey bürokratları, delegeleriyle birlikte toplam 60.000 kişi güvenlikli alana giriş yaparken RFID kapılarından geçiş yapmıştır. Sistem son derece stabil ve hızlı bir şekilde çalışmış olup G20 zirvesinde mükemmel bir şekilde görevini yerine getirmiştir. Liderler Zirvesi için, 72 kişilik deneyimli ekibimiz ile birlikte başarılı bir operasyonu geride bıraktık…

D Design